33°   dziś 33°   jutro
Niedziela, 28 czerwca Leon, Ireneusz, Florentyna, Ligia

Kuratorium po kontroli w ZSTiO: wniosek do rzecznika dyscyplinarnego

Opublikowano 
1 526

Limanowa/Kraków. Małopolskie Kuratorium Oświaty przedstawiło wyniki kontroli w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. Działania podjęto po głośnym skandalu z udziałem nauczyciela, który wyzywał uczniów po tym, jak miał zostać sprowokowany przez ich niewłaściwe zachowanie. Dyrektor placówki skierował już wniosek do rzecznika dyscyplinarnego.

Znamy wyniki działań podjętych przez nadzór pedagogiczny w sprawie kontrowersyjnego incydentu w Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Sprawa dotyczy nagrania z połowy maja, na którym zarejestrowano wulgarną reakcję nauczyciela wobec młodzieży.

Pedagog – nauczyciel dyplomowany z wieloletnim doświadczeniem, a zarazem osoba powszechnie znana na Limanowszczyźnie ze swojej działalności w samorządzie oraz strukturach Prawa i Sprawiedliwości – stracił panowanie nad sobą podczas lekcji. Na nagraniu, które krążyło wśród mieszkańców, słychać jak krzyczy do uczniów: „Skurw...yny pierd...one! Debile! Skurw...yństwo wam wybiję z głowy. Ja znajdę tego ch..a pierd...onego, który bił po drzwiach”. Gdy jeden z uczniów zauważył, że nie ma wolnej ławki, by usiąść pojedynczo, usłyszał: „Co chcesz?! Ch…j mnie to obchodzi! Siądź tutaj…”.

Nauczyciel tłumaczył później, że został sprowokowany przez młodzież, która miała kopać w drzwi klasy i od dłuższego czasu przejawiać agresywne zachowania oraz rzucać wulgaryzmy pod jego adresem. Choć w szkole miało dojść do wzajemnych przeprosin, a dyrektor Stanisław Wąsik pozwolił pedagogowi dokończyć rok szkolny, sprawą z urzędu zajęło się Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Zobacz również:

Z odpowiedzi nadzoru pedagogicznego na nasze pytania wynika, że kontrolę dotyczącą przestrzegania praw ucznia przeprowadzono w limanowskiej placówce w dniu 21 maja. W ramach inspekcji przeanalizowano obowiązującą dokumentację szkolną oraz przeprowadzono wśród uczniów anonimowe badania ankietowe. Wyniki ankiet wskazały, że naganne zachowanie nauczyciela miało charakter wyłącznie jednorazowego zdarzenia.

Kuratorium oceniło również reakcję kierownictwa placówki, uznając działania dyrektora Stanisława Wąsika na rzecz uczniów oraz wobec wskazanego nauczyciela za prawidłowe. Równolegle uruchomiono procedury prawne wobec pedagoga.

Dyrektor szkoły 20 maja 2026 r. złożył do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w stosunku do nauczyciela, który dopuścił się nagannego zachowania. Wniosek jest obecnie na etapie weryfikacji – informuje II małopolski wicekurator oświaty Katarzyna Mitka.

Nadzór pedagogiczny sformułował ponadto oficjalne wytyczne dla kierownictwa ZSTiO w Limanowej.

Odnosząc się do pytania dotyczącego zaleceń pokontrolnych dla dyrektora szkoły informuję, że nie lekceważąc nawet pojedynczego incydentu dyrektorowi szkoły wydano zalecenie pokontrolne dotyczące konieczności modyfikacji statutu szkoły oraz wzmocnienia kontroli nad przestrzeganiem przez nauczycieli przepisów prawa wewnętrznego. Dyrektor jest zobowiązany do poinformowania organu nadzoru pedagogicznego o sposobie realizacji zaleceń w terminie jednego miesiąca – przekazuje II Małopolski Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka.

Komentarze (1)

mati83
2026-06-28 06:05:43
0 0
Bardzo dobrze że dostał dyscyplinarnego wydalenia tego nauczyciela zawodu po to jest skandal na całom Polske
Odpowiedz
Zgłoszenie komentarza
Komentarz który zgłaszasz:
"Kuratorium po kontroli w ZSTiO: wniosek do rzecznika dyscyplinarnego"
Komentarz który zgłaszasz:
Adres
Pole nie możę być puste
Powód zgłoszenia
Pole nie możę być puste
Anuluj
Dodaj odpowiedź do komentarza:
Anuluj

Może Cię zaciekawić

Sport

Pozostałe

Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in