Przetarg na obwodnicę Limanowej ogłoszony!
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła dzisiaj, 22 grudnia przetarg na budowę obwodnicy Limanowej. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Małopolsce, która wyprowadzi ruch tranzytowy z zatłoczonego centrum miasta. Zadanie realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic powstanie w systemie „Projektuj i buduj”. W spotkaniu wzięła udział Wiceburmistrz Miasta Limanowa Katarzyna Aue Kęsek.
Limanowa od lat zmaga się z ogromnym obciążeniem komunikacyjnym. Przez centrum miasta, ciągiem drogi krajowej nr 28, przejeżdża codziennie blisko 21 tysięcy pojazdów. To najwyższy wynik na tej trasie w całym województwie, wyłączając Nowy Sącz. Nowa obwodnica ma całkowicie odmienić tę sytuację, przenosząc ruch dalekobieżny na nowoczesną, bezpieczną trasę.
Planowana obwodnica o długości 5,6 km będzie południowym obejściem Limanowej. Ze względu na ukształtowanie terenu oraz istniejącą zabudowę, inwestycja wymaga budowy zaawansowanych obiektów inżynieryjnych. Dwie estakady o długości ponad 300 metrów każda, przebiegające nad lokalnymi ulicami i potokami. Dwa mosty- nad Suchą Sowliną oraz Sowlinką. Wiadukty i przejazdy- łącznie sześć obiektów zapewniających bezkolizyjny ruch lokalny nad i pod nową trasą. Droga zostanie zaprojektowana jako trasa jednojezdniowa z pasami ruchu w obu kierunkach oraz pełnowymiarowym pasem awaryjnym, co znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa.
Inwestycja nie ogranicza się jedynie do głównej trasy. Jak podkreśla Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA, projekt przewiduje również budowę dodatkowych dróg lokalnych. Zostały one zaplanowane w ścisłej współpracy z władzami Miasta Limanowa, aby zapewnić mieszkańcom sprawny dojazd do posesji i terenów przyległych do obwodnicy. Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 27 lutego 2026 roku. Wybrana firma będzie odpowiedzialna za przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych pozwoleń (w tym ZRID) oraz realizację prac budowlanych.
Zobacz również:Obwodnica rozpocznie się rondem u zbiegu ulic Krakowskiej i Łokietka, a zakończy w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki i Agrestowej. Równolegle GDDKiA prowadzi postępowanie dla obwodnicy Wadowic, co stanowi element kompleksowej modernizacji korytarza DK28 w regionie.

Może Cię zaciekawić
Praktyka w terenie. Medycy będą się szkolić w Beskidzie Wyspowym
Od piątku do niedzieli (4-6 września) na terenie Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej realizowany będzie program szkole...
Czytaj więcejAmbasador Rosji wezwany do polskiego MSZ
Wewiór zaznaczył, że strona polska przekaże „nasz zdecydowany sprzeciw wobec eskalacji agresywnych działań Rosji”. Jak podkreślił, wezwani...
Czytaj więcejDobry sklep z grillami - po czym rozpoznać miejsce z fachowym doradztwem?
Dobry sklep z grillami nie zaczyna od ceny Rzetelny sprzedawca najpierw poznaje sposób korzystania z urządzenia. Pyta, czy urządzenie stanie na ba...
Czytaj więcejSzafy modułowe czy tradycyjne - czym różnią się te rozwiązania?
Szafy modułowe można dopasować do dostępnej przestrzeni Najważniejszą cechą systemów modułowych jest możliwość zestawiania ze sobą segme...
Czytaj więcejSport
Rzuty karne rozstrzygnęły finał Pucharu Polski a szczeblu LPPN
Spotkanie zostało rozegrane w Tymbarku. W regulaminowym czasie gry był bezbramkowy remis. Zwycięzcę wyłoniła seria rzutów karnych, w które ...
Czytaj więcejKonsultacja i mecz eliminacyjny: MZPN ogłosił powoałania
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 7–9 września 2026 roku w Niedomicach i będzie połączone z meczem eliminacyjnym z reprezentacją Podkarpac...
Czytaj więcejPowrót do składu Białej Gwiazdy. Odra wyrzuciła Wisłę Kraków za burtę pucharów.
Młody obrońca nadal czeka na debiut w Ekstraklasie. Szansę gry otrzymał jednak we wczorajszym meczu Pucharu Polski. Wisła Kraków prowadziła ...
Czytaj więcejPuszcza odjechała Limanovii
Limanovia dwukrotnie odrabiała straty. Bramki dla zespołu z Limanowej zdobyli Włodarczyk w 23 minucie oraz Bednarczyk w 51 minucie. Po tym traf...
Czytaj więcejPozostałe
Nowy rok szkolny 2026/2027 rozpoczęty w miejskich szkołach
W miejskich placówkach oświatowych odbyły się uroczyste akademie inaugurujące nowy rok szkolny. Była to okazja do powitania uczniów, nauczy...
Czytaj więcejWyciąg z ogłoszenia o przetargu
I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości został przeprowadzony w dniu 29 stycznia 2026 roku i zakończył się wynik...
Czytaj więcejSukces młodego limanowianina! Jakub Bugański z brązowym medalem European Kids Athletics Games 2026
W dniach 27–30 sierpnia w Brnie odbyła się 21. edycja European Kids Athletics Games (EKAG) – prestiżowej międzynarodowej imprezy lekkoatletycz...
Czytaj więcejŻyczenia dla uczniów, nauczycieli i pracowników oświaty z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2026/2027
Początek roku szkolnego to szczególny moment – czas nowych wyzwań, planów i możliwości. Dla uczniów to kolejny etap zdobywania wiedzy, ro...
Czytaj więcej






Komentarze (1)